Čiuožimo užtrasėse technikos pagrindai

Čiuožimo užtrasėse technikos pagrindai

Startuojant naujam slidinėjimo sezonui – saugumas užtrasėse ir čiuožimo technikos pagrindai

Jei jau kirba noras išbandyti čiuožimą bekelėje, tam reikia specialios įrangos, kuri yra būtina ne tik dėl jūsų, bet ir dėl aplinkinių saugumo. Taip pat būtina susipažinti su taisyklėmis bei žinoti tykančius pavojus – kaip ir bet kuriame ekstremaliame sporte, čia jų visada yra, o būtent užtrasėse rizikos lygis yra ypatingai aukštas, tad patariame iš anksto pasidomėti ir būti susipažinus su visa reikiama informacija.

Slidininkams

Apvalus posūkis.

Jei giliame sniege pernelyg greitai bandysite pasukti slides, tikrai veidu paragausite sniego. Vietoj to, pabandykite daryti “C” formos posūkį, bus lengviau.

Greitis yra tavo draugas. Prisijaukink jį.

Turėtumėte pastebėti, kad puriame sniege jūsų momentinis slydimo greitis šiek tiek sulėtėja lyginant su čiuožimu paruoštoje trasoje. Deja, jei važiuosite per lėtai, negalėsite lengvai laikytis puraus sniego paviršiuje tarp posūkių ir tai tik apsunkins posūkio pradžią. Puriame sniege pasirinkite agresyvesnę slydimo liniją žemyn nei čiuožtumėte paruošta trasa.

Įvažiuok į ritmą. Rhythm is the answer!

Jei atliekant posūkius puriame sniege sugebėsite išlaikyti ritmą, tikrai sutaupysite daug energijos.

Tvirta juosmens linija (angl. Core).

Dažnai bus taip, kad jūs negalite pamatyti, koks sniego pagrindas yra po puriu sniegu. Kai pajusite besikeičiantį sniego pagrindą, tvirta juosmens ir preso dalis padės stabilizuoti viršutinę kūno dalį bei sumažins galimybę prarasti pusiausvyrą.

Stian Hagen, Retallack, BC, Canada photo:Adam Clark

Būti mobiliam ir pasiruošusiam prisitaikyti.

Kad išlaikytumėte pusiausvyrą, galvokite apie aktyvias kojas. Vos tik įčiuošite į purų sniegą, jūsų kojos norės jus pristabdyti, todėl gali prireikti šiek tiek stumtelti jas į priekį. Užbaigiant posūkį, jūsų slidės norės lyg pakilti nuo sniego – tuomet suvaldykite jas pritraukdami po savimi.

Technika panaši, kaip ir čiuožiant “mogul” kalniukais.

Skirtumas tik tas, kad čiuožimo metu formuojate kalniukus patys. Ištieskite kojas posūkio viduryje, kai stumiate slides nuo savęs į sniegą. Taip supresuosite sniegą, kol jis stums jus atgal. Pabaigę posūkį, agresyviai sulenkite kojas, kaip ir mogul kalniukuose.

Pasirinkite tinkamą šlaitą.

Kaip ir minėjome anksčiau, čiuožiant puriame sniege jūsų greitis sumažės. Tuomet geriau pasirinkite statesnį šlaitą. Kuo statesnis šlaitas, tuo lengviau bus čiuožti.

Ir pasistenkite nekreipti dėmesio į savo instinktus bei baimes. Tuomet pajausite malonumą!

Slidžių tipas

Jei norite sau palengvinti gyvenimą, visada galite pasirūpinti plačiomis, puriam sniegui skirtomis slidėmis. Plačios slidės sukuria didesnį paviršiaus plotą ir padeda jums plaukti virš sniego, todėl lengviau pasitarnaus įgūdžiai, kuriuos jau turite iš įprasto čiuožimo paruoštomis trasomis. Norint dar lengviau sklęsti šviežio sniego paviršiumi ir lengvai pasukti, galite išbandyti “Reverse camber” slides (aka „Rocker“).

Daugiau pasvirimo, mažiau anguliacijos

Puriame sniege jūsų tikslas nėra „pjautis“ ir čiuožti ant briaunų, kaip esate įpratę ant lygių, paruoštų trasų. Jausmas panašesnis į plaukimą ir lengvą sklendimą sniego paviršiumi.☺

Mažesnis tarpas tarp slidžių

Moderni šių dienų slidinėjimo technika pasakoja apie platesnę slidžių poziciją. Taip, tai yra stabiliau, tačiau puriame sniege truputį susiaurindami stovėseną lengviau išsilaikysite puraus sniego paviršiuje. Tik nepersistenkite, jau nebe 70-tieji! 😀

Snieglentininkams

Pradėkite mokytis čiuožti šalia paruoštų trasų esančiose “paraštėse” ir pasipraktikavę čiuožkite į užtrasių platybes.

Kūno pozicija ant snieglentės.

Kai čiuožiate giliame sniege su “Rocer” tipo lenta, jūsų kūnas turi išlikti per centrą ir būti pusiausvyroje. Su kitokio tipo snieglente turite tvirtai stovėti ant galinės kojos, kad jūsų snieglentės priekis būtų pakilęs virš sniego. Tačiau pasistenkite ne pilnai ištiesti priekinę koją – kitaip negalėsite pasukti.

Apkaustai.

Prieš pradedant mėgautis užtrasių malonumais, siūlome jūsų galinės kojos apkaustą pareguliuoti link 0 ar 5 laipsnių. Čiuožimas bus žymiai smagesnis! ☺

Snieglentės galas – žemyn, priekis – į viršų.

Pabandykite pajausti, kad labiau spaudžiate snieglentės galą, o tuo pačiu metu priekį keliate į viršų. Ir nebijokite įsibėgėti – su šiek tiek daugiau greičio ir nuosekliais judesiais, snieglentė beveik visa iškils virš sniego paviršiaus. Taip bus paprasčiau čiuožti!

Posūkiai

Pajausite, kad bekelėje posūkis atliekamas sunkiau nei paruoštoje trasoje.

Posūkį pradėkit spausdami snieglentės galą ir keldami priekį aukštyn. Tuomet nukreipkite savo žvilgsnį žemyn kalno ir ta pačia kryptimi nukreipkite snieglentę. Pirmieji posūkiai gana sudėtingi, o pilnas posūkis ne visada pavyksta, todėl gana greitai sugrįšite prie tos pačios briaunos, su kuria ir pradėjote posūkį. Tačiau kai įsidrąsinsite, pilnai galėsite atlikti posūkį pakeisdami briauną.

Judesiai: į viršų-žemyn

Šis judesys padės jums lengviau padaryti posūkį ir pakeisti briauną.

Daugiau greičio.

Labiau pripratus ir stabiliai jaučiantis užtrasėse, galite pasirinkti statesnį šlaitą, kuriame bus daugiau greičio ir reikės mažiau judesio į viršų-žemyn, kad pasuktumėte snieglentę ir pakeistumėte briauną.

Pirmieji bandymai ir posūkiai bekelėse gali puikiai gautis ir savamoksliams. Bet labiau rekomenduojame pirmuosius čiuožimus atlikti su instruktoriumi ar bekelių gidu tam, kad teisingai suprastumėte techniką ir sužinotumėte apie saugumą bei visus tykančius pavojus užtrasėse.

„Hi Mountains" paskelbtą informaciją panaudojant kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur, būtina nurodyti „Hi Mountains" kaip šaltinį.